Wokół jednego dzieła sztuki. Nie tylko w Pałacu na Wodzie
21.09.2016

„Wokół jednego dzieła sztuki. Nie tylko w Pałacu na Wodzie” – 24 września 2016 r. (sobota), godz. 18.00-19.00 „Wokół jednego dzieła sztuki" to cykl mini wystaw, z których każda organizowana będzie dla zaprezentowania tylko jednego eksponatu – jednego, lecz bardzo wyjątkowego, a na dodatek pochodzącego z kolekcji prywatnych, więc niedostępnego. W tę sobotę pokażemy wyjątkowe, na skalę europejską dzieło sztuki użytkowej. Wstęp wolny.

 

Stowarzyszenie Razem dla Milanówka w dniach 23-24-25 września 2016 r. zaprasza na kolejne atrakcje w pracowni Jana Szczepkowskiego w Willi „Waleria” przy ul. Spacerowej 20 w Milanówku.

Minęło dziewięć lat od dnia, w którym Gmina Milanówek kupiła zabytkową willę u zbiegu ulic Spacerowej i Krasińskiego, należącą do rodziny Morozowiczów i Szczepkowskich. Projekt Stowarzyszenia Razem dla Milanówka „Otwieramy drzwi Walerii” jest częścią dużego przedsięwzięcia „Centrum Środowisk Twórczych Willa Waleria”, który ma na celu otwarcie niszczejącego od lat zabytku dla mieszkańców Milanówka oraz utrwalenie postrzegania go jako przestrzeni publicznej, związanej z twórczą pracą, ze sztuką i środowiskami artystycznymi, prezentacją twórczości artystów związanych z Podwarszawskim Trójmiastem Ogrodów (Brwinów, Milanówek i Podkowa Leśna), wywołanie dyskusji na temat funkcjonowania Willi „Waleria” w przestrzeni publicznej oraz powołanie Muzeum Jana Szczepkowskiego z ekspozycją rzeźb lub udostępnienie zbioru rzeźb jako ekspozycji.

W trakcie tegorocznego Festiwalu Otwarte Ogrody udało się otworzyć ogród „Walerii” i zorganizować w nim zbiorową wystawę siedemnastu artystów oraz dwa koncerty. Po długich staraniach Stowarzyszenie Razem dla Milanówka w porozumieniu z władzami Milanówka otworzyło pracownię Jana Szczepkowskiego, organizując w niej w ubiegły weekend poplenerową wystawę batików i godzinny pokaz serigrafii „Dziewczyny na statku” Jerzego Nowosielskiego. Wydarzenie to wpisane było do programu Europejskich Dni Dziedzictwa i rozpoczęło realizację projektu „Otwieramy drzwi Walerii”.