Sarkofag Józefa Piłsudskiego wraca do Milanówka
22.06.2016

26 czerwca o godzinie 19:00 w kaplicy Kościoła Matki Bożej Bolesnej przy ul. Szkolnej zostanie udostępniona zwiedzającym odrestaurowana pokrywa sarkofagu Józefa Piłsudskiego. Autorem pokrywy sarkofagu jest rzeźbiarz Jan Szczepkowski.
Pokrywę sarkofagu będzie można oglądać przez pól godziny w każdą niedzielę po mszy św o godzinie 12:30

Autorem projektu pokrywy sarkofagu jest jeden z najlepszych rzeźbiarzy międzywojennej Polski – Jan Szczepkowski.
Historia projektu sarkofagu
W 1936 ogłoszono konkurs na wykonanie sarkofagu Józefa Piłsudskiego do Kaplicy Wawelskiej. Rok później wyłoniono zwycięzcę a został nim Jan Szczepkowski. Dwie pokrywy sarkofagów Józefa Piłsudskiego powstały w latach 1936-1938. Są to modele gipsowe odlane z autorskich projektów wykonanych w glinie. Na podstawie jego gipsowego modelu miał powstać sarkofag z czerwonego granitu. Realizacja projektu miała nastąpić na przełomie 1939/40. Nie została zrealizowana z powodu wydarzeń wojennych.

Nie są znane losy tych dzieł podczas okupacji, fakt ich przetrwania odnotowany został dopiero w latach siedemdziesiątych w rejestrze zabytków zmagazynowanych w należącej do Szczepkowskiego willi Waleria.
W 2007 miasto Milanówek odkupiło willę wraz z rzeźbami Jana Szczepkowskiego. Pokrywy sarkofagu były przechowywane w dawnej pracowni artysty w willi Waleria. Wymagały pilnej interwencji konserwatorskiej.

W 2015 roku zapadła decyzja o renowacji dzieła (pokrywa wariant I). Renowacja została przeprowadzona w ramach pracy magisterskiej Natalii: Więcek Konserwacja i problematyka niestabilnego podłoża konstrukcyjnego projektu pokrywy sarkofagu Józefa Piłsudskiego na Wawelu autorstwa Jana Szczepkowskiego. Praca powstała pod kierownictwem profesora dr Janusza Smazy, przy konsultacjach z as. Andrzejem Kazberukiem, na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki warszawskiej ASP. Prace konserwatorskie zostały przeprowadzone z funduszy Urzędu Miasta Milanówek.